Tagasi kõigi postituste juurde

Luminor omandab Maksekeskuse

01.02.2022

Luminor allkirjastas lepingu, millega kavandab omandada 99% Baltikumi juhtiva e-poodide makselahenduse pakkuja Maksekeskus ASi aktsiatest selle praegustelt omanikelt Omnivalt, Inbankilt ja Olsson & Nielsen Nordic’ult. Tehing võimaldab pangal suurendada oma osakaalu kiiresti areneval e-kaubandusega seotud teenuste turul.

Maksekeskus pakub e-poodidele ning nende klientidele turvalisi ning mugavaid makselahendusi ja teisi e-kaubandusega seotud teenuseid nii Eestis, Lätis, Leedus kui ka Soomes. Ettevõte on viimastel aastatel tegevjuht Art Lukase juhtimisel märkimisväärselt kasvanud ja selle teenuseid kasutab Baltikumis enam kui 3000 aktiivset kaupmeest.

Maksekeskus asutati 2012. aastal Eestis Inbanki ja Olsson & Nielsen Nordic’u poolt ning on sellest ajast alates olnud Baltimaade juhtiv makselahenduste pakkuja. Partnerlus Luminoriga võimaldab ettevõttel kiiremini välisturgudel kasvada, seda ennekõike Luminori Lätis ja Leedus asuva võrgustiku ja kliendibaasi toel. Maksekeskus jätkab toimimist iseseisva ettevõttena ning ettevõtte tegevjuhina jätkab Art Lukas.

Tehing peab saama heakskiidu Finantsinspektsioonilt ja Konkurentsiametilt.

Luminori tegevjuhi Peter Boseki sõnul on tehing märgilise tähendusega, kuna tegemist on panga esimese omandamisega. „Maksekeskuse ostmine toetab meie strateegilisi eesmärke, milleks on edasine kasv ja kliendikesksemaks muutumine. Baltimaad on üks dünaamilisemaid e-kaubanduse turge Euroopas ning tehingu järgselt on meil võimalik sellest kiirelt kasvavast ja arenevast valdkonnast rohkem osa saada. Luminoril on ülebaltiline haare ning see toetab Maksekeskuse laienemist Lätis ja Leedus. Samuti aitab see suurendada panga osakaalu Eesti väike- ja keskmiste ettevõtete segmendis,“ lisas Bosek.

Omniva juhatuse esimehe Mart Mägi sõnul loodi Maksekeskus eesmärgiga tugevdada e-kaubandust ja kogu meeskond on selle nimel erakorralist tööd teinud. „E-kaubanduse kiire arengu aegadel näeme Maksekeskuse jaoks suurepärast arenguperspektiivi uue aktsionäri saamisel. Omniva jaoks võimaldab Maksekeskuse müük senisest enam keskenduda oma põhitegevusele, milleks on e-kaubanduse logistika toetamine, lisaks suurendada oma sorteerimisvõimekust ja laiendada pakiautomaatide võrku,“ sõnas Mägi.

Luminori tellitud ja 2021. aasta septembris läbi viidud uuringu kohaselt kavatseb umbes viiendik uuringus osalenud väike- ja keskmise suurusega ettevõtetest siseneda lähiaastatel veebikaubandusse või suurendada seal oma kohalolu. Uuringu järgi soovib tänavu veebimüüki kasvatada umbes 18% Eesti, 20% Leedu ja 27% Läti ettevõtjatest.

Luminori Eesti ettevõtete panganduse juht Indrek Julge ütles, et pandeemia on e-kaubanduse arengut märkimisväärselt kiirendanud ja paljud ettevõtted on oma tegevust vastavalt tarbijakäitumisele ja -vajadustele juba kohandanud. „Samas näitab meie uuring, et paljud väike- ja keskmise suurusega ettevõtted pole seda võimalust siiski veel ära kasutanud ega e-kaubandusega liitunud. Maksekeskuse lahendused võimaldavad meil oma klientidele pakutavat valikut laiendada, et toetada neid selle olulise sammu astumisel,“ selgitas ta.

Luminorile osutas tehingu juures finants-, maksualast ja IT nõustamist Deloitte, investeerimispanganduse alast nõustamist Oaklins ja õigusnõustamist Sorainen. Maksekeskusele ja müüvatele aktsionäridele osutas finantsnõustamist Superia ning õigusnõustamist Cobalt.

Luminor on juhtiv sõltumatu pank Baltimaades ja piirkonna suuruselt kolmas finantsteenuste osutaja. Me hoolitseme üksikisikute, perede ja äriühingute finantsvajaduste eest. Me oleme noored, dünaamilised ja edumeelsed just nagu meie Eesti, Läti ja Leedu koduturud.

Omniva on Eestist juhitud rahvusvaheline logistikaettevõte, mis kuulub Eesti riigile. Omniva kontserni kuuluvad emaettevõttena AS Eesti Post ning tütarettevõtetena Eestis Maksekeskus AS, Finbite OÜ, Leedus Omniva LT UAB ja Lätis Omniva SIA. Samuti kuulub kontserni sidusettevõte Post11 OÜ.

Olsson & Nielsen Nordic on Eesti kapitalil põhinev taastuvenergeetika ning IT-lahendusi pakkuv ettevõtete grupp, kuhu kuulub ka Maksekeskuse peamine tehnoloogiapartner Finestmedia AS.

Inbank on tarbimisfinantseerimisele keskendunud digitaalne pank, mis tegutseb Balti riikides, Poolas ja Tšehhis ning kaasab hoiuseid ka Saksamaal, Austrias, Hollandis ja Soomes. Inbankil on enam kui 4600 aktiivset koostööpartnerit ja 736 000 aktiivset kliendilepingut. Inbanki võlakirjad on noteeritud Nasdaq Tallinna börsi Balti võlakirjade nimekirjas.