Kaardimakse vaidlustamine – millal ja kuidas seda teha?
Igal tarbijal on võimalus kaarditehing vaidlustada, et end nii kaitsta pettuste ja autoriseerimata tehingute eest. Näiteks, kui märkad oma pangakaardi väljavõttel tundmatuid tehinguid, on sul võimalik pangas algatada tehingule vaidlustus.
Kuid vaidlustada saab ka enda algatatud oste. Näiteks juhul, kui oled saanud kahjustatud või defektse toote, rakendub teatud juhtudel õigus saada kaupmehelt raha tagasi. Kui kaupmees keeldub tagasimaksmisest või kauba vahetusest, kuid oled kindel, et see õigus sul on, saab algatada kaardimakse vaidlustuse läbi oma kodupanga.
Kui pank leiab, et vaidlustus on õigustatud, siis rakendub tagasinõue ehk chargeback ning saad läbi panga oma raha tagasi. Tehingu vaidlustuse saab algatada ka näiteks siis, kui raha on võetud topelt ja kaupmees keeldub seda tagastamast.
Samas on oluline mõista, et kaardimakse vaidlustamine ei ole lihtne protseduur ning seda tasub teha alles viimase võimalusena. Vaidlustamist menetledes küsib pank kindlasti kogu tehinguga seotud informatsiooni, sealhulgas kirjavahetust kaupmehega, kust peab ilmnema, et klient on teinud kõik endast oleneva lahenduse otsimiseks, kuid kaupmees keeldub olukorda lahendamast või lihtsalt ei vasta pöördumistele. Alati tuleb ostust taganemise soov algatada esmalt kaupmehe juures ja kui see tulemusi ei anna, võib pöörduda ka panga poole.
Vaidlustada saab ainult kaardimakseid ehk kui e-ost on tehtud tasudes MasterCardi või Visa kaardiga.
Mida peaks kaardimaksete vaidlustamisest teadma kaupmees?
Et kaardimakse vaidlustuste arv oleks võimalikult väike, on oluline järgnev:
Ole oma klientidele hästi kättesaadav. E-poe kontaktandmed peavad olema veebilehel kergesti leitavad, et klient saaks oma küsimustega kiiresti kaupmehe poole pöörduda. Oluline on kliendiga suhelda ja küsimustele vastused leida, vastasel juhul on vaidlustused kiired tulema.
Põhjalikud, selged ja kergesti leitavad tagastus- ja tarnetingimused kaupmehe e-poes vähendavad oluliselt riski vaidlusteks. Loomulikult peavad need tingimused vastama seadustele, regulatsioonidele ning levinud praktikatele.
Hoolitse, et kasutad turvalist makselahenduste pakkujat. Euroopa Liidus tegutsedes vajavad kaarditehingud maksjalt täiendavat kinnitust ehk 3D secure tehnoloogiat. Maksekeskuse teenused vastavad nendele nõuetele ja kõik kaardimaksetehingud lähevad läbi 3D Secure. Hoia alles kogu dokumentatsioon, mis puudutab ostu ja tehingut – tehingukinnitused, arved, tarnete kinnitused, logid ja vaidluse korral kogu kliendisuhtlus. Kaarditehingu vaidlustamist uuriv pank küsib neid vaidlustuse menetlemise käigus.
Kui müügitingimustes on kirjas, et antud tootele tagastust ei pakuta (näiteks pesu, aeguv kaup jne) ning sa saad pangale tõestada, et enne ostu sooritamist maksja nende tingimustega ka nõustus, siis ei ole vaidlustusel alust. Seega veendu, et müügitingimused on koostatud nii, et need ka sind kaitsevad.
Vaidlustusi puudutavatele küsimustele vasta kiiresti. Päringutele vastamise aeg on piiratud, mistõttu tuleb üles näidata operatiivsust. Kaupmees peab arvestama, et juhul kui chargeback jõustub, siis reeglina kaotab ta tehingu summa ning menetlemise tasu.
Protsess, mida võimalusel vältida
Kaupmehe ja tarbija vahelised vaidlused tuleks võimalusel lahendada enne vaidlustuse esitamist, sest see on kasulikum ja kiirem nii tarbijale endale kui kaupmehele. Tarbija peab teadma, et kui kaupmees on teda petnud ja katsed tagastuse saamiseks ebaõnnestunud, siis kaarditehingu vaidlustamise võimalus võib aidata ebaausalt kaupmehelt raha siiski tagasi saada.
Kaupmees saab aga omalt poolt teha kõik selleks, et tema kliendid ei peaks tagasinõuet üldse esitama.
Kaardimaksete vaidlustuste ja charbacki kohta saad lugeda ka Maksekeskuse kodulehe korduma kippuvatest küsimustest.
Postitus on refereering Geeniuse portaali Maksekeskuse blogis ilmunud artiklist.