Mis on digipank ja kuidas see elu lihtsamaks teeb?
Mis on digipank või neopank? Lihtsalt öeldes on see finantsteenuste pakkumiseks loodud finantsettevõte, mis tegutseb peamiselt mobiilirakenduses ja pakub kiireid, mugavaid ning tavaliselt ka tavapankadega võrreldes soodsamaid nö igapäevapanganduse teenuseid. Digipangad on populaarsed eelkõige noorte ja tehnoloogiateadlike klientide seas, kes on altid kasutama uuenduslikke teenuseid.
Populaarsed digipangad
Eesti inimesele on digipangad tuttavad peamiselt tänu Wise’ile. Ettevõte, mis 2015. aastal sai Eesti ükssarvikuks, kandis algselt nime TransferWise ja keskendus soodsatele rahvusvahelistele maksetele. Pärast kaubamärgi uuendust kasutusele võetud nimi Wise viitab laiemale teenuste hulgale. Endiselt eristab Wise’i suurem fookus rahvusvahelistele maksetele ja mitmete valuutade haldamisele ja kasutamisele. Wise’il on 10 miljonit klienti üle maailma ja ettevõte on üks kiiremini kasvavaid tehnoloogiaettevõtteid Euroopas.
Meie regioonis on igapäevapanganduses tähelepanu pälvinud Revolut ja N26. Mõlemad on tuntud kui klassikalised digi- või neopangad, mis põhinevad peamiselt mobiilirakenduste kasutamisel ning pakuvad laias valikus teenuseid. Lisaks on mõlema panga puhul rõhutatud lihtsust ja mängulisust rahaasjade ajamisel, mis on üldiselt iseloomulik kõikidele digipankadele.
Revolut loodi 2015. aastal Ühendkuningriigis, tänaseks on ettevõttel üle 15 miljoni kliendi üle maailma. Möödunud aasta novembris antud intervjuus DigiGeenius-le teatas Revoluti tegevjuht Nik Storonsky, et Eestis on neil 67 000, Lätis 250 000 ja Leedus lausa 390 000 kasutajat.
Revoluti äpis on saadaval suur hulk erinevaid teenuseid. Kõige lihtsam ja elementaarsem on muidugi pangakonto avamine ning sellel olevate vahendite ja tehtud tehingute ülevaade. Kes soovib, võib tellida endale käega katsutava pangakaardi nagu tavalisest pangast. Samuti aga saab äpis luua nii ühekordse virtuaalkaardi kui ka nö püsiva virtuaalse kaardi, millel Apple Pay ja Google Pay tugi. Nii saab kohe ka poes tasuma hakata.
Revolut pakub üle 50 teenuse ja nende valik võib riigiti erineda. Eestis on saadaval pea kõik Revoluti teenused: tööriistad makseteks, investeerimiseks, säästmiseks, lastele suunatud teenused jms. Ainus suund, mis siia pole veel jõudnud, on krediidiga seotud teenused: laenud, krediitkaardid ja nn osta-kohe-maksa-hiljem lahendused, mida Revolut katsetab praegu oma esimestel testturgudel.
Revoluti kõrval on teine populaarne digipank meie regioonis N26. Kümne aasta eest Saksamaal asutatud ettevõtte teenuste perekond on küll veidi väiksem, kuid katab siiski igapäevapanganduse seisukohast kõik olulise. Luua saab IBAN kontosid, tellida füüsilisi ja virtuaalseid pangakaarte, planeerida rahaasju. Pakutakse ka kindlustusega seotud teenuseid.
Nagu varasemalt viidatud, siis digipangad leiavad eelkõige kasutamist just nooremate ja tehnoloogiateadlikumate inimeste poolt. N26 püüdis Eestis tähelepanu olles esimene finantsettevõte, kes hakkas Eestis väljastama Apple Pay toega pangakaarte. Nii leidiski N26 pangakaart tee paljude varajaste kasutuselevõtjate rahakotti.
Tavapangad õpivad digipankadelt
Eestis tegutsevad traditsioonilised pangad on väga uuendusmeelsed, eriti võrreldes finantsasutustega, mis tegutsevad turul juba mitukümmend aastat. On selge, et mobiilirakenduste arendamisel on traditsioonilised pangad ammutanud ideid ja inspiratsiooni digipankadelt, eriti kasutusmugavuse ja lihtsuse osas. Siiski on säilinud teatud erinevused – isegi kui traditsioonilised pangad pakuvad sarnaseid teenuseid, suudavad digipangad olla nooruslikumad ja tunduda kasutajale lähedasemad.
Populaarsust koguvad digipangad on jõudnud ka tuhandetesse Eesti e-poodidesse. Maksekeskuse kaupmehed saavad makseid vastu võtta nii Revoluti kui N26 klientidelt. Sarnaselt traditsiooniliste pankade klientidele saavad Revoluti ja N26 kliendid tasuda e-poes ostude eest kahel viisil: pangamakse või kaardiga.
Selle aasta algusest lisandus Maksekeskuse kaupmeestele võimalus võtta vastu ka pangamakseid otse Revolut ja N26 kontolt kasutades maksete algatamise teenust. Kaupmehe jaoks on see hea uudis. Esiteks laiendab see e-poes maksevõimalusi. Teiseks on otse pangakontolt tehtav makse märkimisväärselt soodsam kui traditsiooniline kaardimakse.
Postitus on refereering Geeniuse portaali Maksekeskuse blogis ilmunud artiklist.