Tagasi kõigi postituste juurde

Wix e-poe platvormina – mis see on ja kes peaks selle valima

20.01.2025

Kindlasti oled kuulnud veebiehitustööriistast nimega Wix. Aga kellele see täpsemalt mõeldud on ja mida sellega teha saab? Vaatame seda Eestis veel vähe tuntud, kuid mujal maailmas väga populaarset platvormi, pisut lähemalt.

Wix võimaldab kasutajatel luua veebilehti lihtsalt ja kiirelt, kasutades intuitiivset lohistamisredaktorit (drag & drop). Platvorm sobib nii neile, kes soovivad alustada lihtsat blogipidamist, kui ka ettevõtjatele, kel vaja luua keerukamat e-poodi. Nii ulatub Wixi kasutajaskond väike- ja üksikettevõtjatest ning loomeinimestest suuremate ettevõteteni, kes vajavad kiiret ja käepärast lahendust veebilehtede või e-poe loomiseks.

Üle 270 miljoni registreeritud kasutajaga on Wix juhtivaid veebiehitusplatvorme maailmas. Eestis on Wixi e-poodide arv siiski tagasihoidlik, kuna pikka aega ei toetanud platvorm kohalike pangamaksete integratsiooni. Tänu Maksekeskuse liidestusele on Eesti ettevõtjatel nüüd võimalus kasutada Wixi koos siinsete makse- ja tarnevõimalustega.

Pilvepõhine veebimajutus – mida see tähendab sinu veebile?

Wix on pilvepõhine veebiplatvorm, mis tähendab, et veebimajutus sisaldub juba Wixi paketis. Veebilehe majutamiseks pole vaja rentida eraldi serveriruumi ega muretseda tehnilise hoolduse pärast – see muudab veebilehe haldamise lihtsaks ka neile, kellel pole varasemat tehnilist kogemust. Sarnast lahendust pakuvad ka teised pilvepõhised platvormid nagu Shopify või kodumaised Shoproller ja Voog.

Pilvepõhine infrastruktuur tagab, et kõik platvormi tarkvara- ja turvauuendused teeb Wix. See hoiab veebilehe alati ajakohase ja turvalisena, kuid vähendab teataval määral paindlikkust, kuna kõiki funktsionaalsusi ja lahendusi tuleb kasutada platvormi pakutud raamides.

Mida Wix pakub? Olulised funktsioonid ja võimalused

Ettevõtte sõnul on nende eesmärk pakkuda tooteid ja teenuseid, mis on parim valik igale kasutajale ja igat tüüpi ettevõttele. Platvormi mitmekülgsed funktsionaalsused avavad tõesti võimalusi väga erinevates valdkondades ja eri suurusega ettevõtetele. Nii leiab sealt sisseehitatud tööriistad brändingu ja turunduse, e-kaubanduse ning palju muu jaoks.

Wix Editor – kuidas alustada veebilehe loomist?

Veebilehe loomine algab enam kui 800 kujundusmalli hulgast sobiva valimisega. Kõiki malle saab kohandada – muuta värve, teksti suurust, pilte ja paigutust vastavalt vajadustele. Samuti on võimalik veebi alustada täiesti tühjalt lehelt, lisades ise oma disaini valmiselemente või -sektsioone.

Wix paistab silma AI kiire juurutamise poolest ning pakub mitmeid tehisintellektil põhinevaid lahendusi. Neist võimsaim tööriist on AI Web Builder, mis genereerib veebilehe automaatselt, vastavalt sisestatud soovidele. Kõik, mis selleks on vaja teha, on vastata mõnele küsimusele: kirjeldada oma ettevõtte tegevusala, müüdavaid tooteid ning iseloomustada, millist funktsionaalsust veebileht peaks omama.

Wix toetab ka mitmekeelseid veebilehti ning sisaldab sisseehitatud SEO tööriistu, mis aitavad optimeerida veebilehe nähtavust otsingumootorites.

Wix Video Maker ja Photo Studio

Wix paneb suurt rõhku lehe väljanägemisele, seetõttu on kasutajatele saadaval mitmeid tööriistu, mis lihtsustavad kvaliteetse visuaalse sisu loomist.

Wix Video Maker on sisseehitatud tööriist, mis võimaldab luua professionaalseid videoid nii sotsiaalmeedia postituste, toodete esitlemise kui ka kampaaniate jaoks. Videoid saab koostada kiiresti ja lihtsalt, kasutades erinevaid malle, mis on loodud just ärivajaduste toetamiseks.

Wix Photo Studio pakub tööriistu piltide töötlemiseks, võimaldades muuta suurust, eemaldada taustu ja lisada pilkupüüdvaid visuaalseid efekte.

Wix Marketplace ja arendajatele mõeldud lahendused

Kui veebilehe loomisel või arendamisel on vaja professionaali abi, pakub võimalusi Wix Marketplace. See platvorm ühendab ettevõtted vabakutseliste spetsialistide ja agentuuridega, kellel on vajalikud oskused ja kogemus. Lisaks veebidisainile võib leida abi SEO parandamisel, blogisisu loomisel, e-poe optimeerimisel, logo kujundamisel, integratsioonide seadistamisel ning muus.

Wix Studio on mõeldud disainiagentuuridele, kes loovad veebilehti oma klientidele. Näiteks võimaldab see lisada kohandatud CSS-i ning kasutada koodivabasid animatsioone, et luua ainulaadseid projekte.

Velo by Wix on platvorm arendajatele. Täisfunktsionaalne platvorm annab võimaluse luua unikaalseid ja keerukamaid veebilehti, mis vastavad täpselt ettevõtte vajadustele. Näiteks võimaldab platvorm kasutada Wixi lohistamisredaktorit ja kombineerida seda JavaScripti abil loodud erilahendustega.

Lisaks pakub Wix lahendusi broneerimissüsteemide loomiseks. Wix Scheduling on paindlik ajastustarkvara, mis sobib nii teenusepõhistele ettevõtetele kui ka vabakutselistele. Broneerimissüsteemi saab hõlpsalt integreerida veebilehele, lisades näiteks kalendrid ja broneerimisvormid.

Maksete ja tarnete lisamine e-poodi

Kuid e-poe loomisel pole oluline vaid visuaal, sama tähtsad on kasutajamugavus ja mitmekülgsed maksevõimalused.

Maksekeskus on Baltiumi maksevahendajatest esimene, kel on olemas sujuv vahelülideta liidestus Wixiga. Selle abil saad Wixi e-poes pakkuda klientidele kõiki kohalikult populaarseid makseviise, nagu Balti ja Soome pankade maksed, kaardimaksed ning „maksa hiljem“ lahendused.

Lisaks on Wixile olemas tarnelahendus. Maksekeskuse Tarne võimaldab Wixi poe tellimusi saata Omniva, DPD, SmartPosti, Venipaki või Unisendi automaatidesse.

Mille poolest on Wix teistest parem või halvem?

Wix eristub oma kasutajasõbralikkuse ja lihtsuse poolest, kuid igal platvormil on oma eelised.

Kui oled alles mõtteid mõlgutamas uuest ärist, soovitame kõigepealt läbi mõelda, kui palju tooteid soovid poodi lisada ning kui paindlik peaks platvorm olema tuleviku arenduste osas.

Wix platvorm sobib paremini väikese või keskmise suurusega poele. Kui tooteid on juba rohkem, võib paremaks valikuks osutuda väga paindlik ja rohkete arendusvõimalustega Magento.

Alustavale ettevõtjale sobib suurepäraselt ka WooCommerce. Sarnaselt Magentole on see avatud lähtekoodiga platvorm, millel palju erinevaid arendusvõimalusi. Seejuures peab aga arvestama, et WooCommerce nõuab rohkem tehnilisi teadmisi ja veebi pidevat hooldust. Wixi kasutajad ei pea muretsema platvormiuuenduste või hoolduse pärast, kuna see tehakse nende eest ära automaatselt.

Wixi konkurendiks Eestis võib pidada Voogi – see siin arendatud platvorm sobib väga hästi väiksemate veebilehtedele ja e-poodide tegemiseks. Wixi eelis on laiem tööriistade valik ja integreeritavus, kuid alustajale võib Voog olla paremini kättesaadav juba näiteks eestikeelse klienditoe tõttu. Nende kahe platvormi hinnad on küllalt sarnased. Voo keskmisele e-poele sobiva paketi kuutasu algab 17 eurost, Wix e-poe lahendusel on see 34 dollarit, kuid tihti õnnestub kasutajal saada aasta tasust 50% kampaaniasoodustust.

Shopify paketid algavad 24 eurost kuus, kuid sama hinnaga pakub Wix märkimisväärselt rohkem. Tasub tähele panna, et paljude funktsioonide sujuvamaks kasutamiseks tuleb Shopify puhul valida Advanced pakett, mis on ligi kümme korda kallim kui Wix Business pakett. Seetõttu soovitame algajatel e-poodnikel alustada Wixiga ning müügi kasvades kaaluda üleminekut Shopify platvormile.

Kokkuvõte

Wix sobib suurepäraselt väiksematele e-kaubanduse ettevõtetele ja neile, kes otsivad kiiret ja mitmekülgset lahendust veebilehe või e-poe loomiseks. Tänu Maksekeskuse kohalikele makse- ja tarnevõimalustele on Wix nüüd ka Eestis muutunud ettevõtjatele kättesaadavamaks ja atraktiivsemaks. Lai tööriistavalik muudab Wixi sobivaks nii algajatele kui ka professionaalidele, pakkudes kõike, mida on vaja kaasaegse ja hästi toimiva veebilehe loomiseks.