Tagasi kõigi postituste juurde

E-kaubanduse indeks ületas 500 piiri

12.04.2021

Möödunud nädalal ületas Maksekeskuse tehingumahtude põhjal arvutatav e-kaubanduse indeks esmakordselt 500 piiri, tõustes 574 punktini. Indeksi väärtus 100 märgib 2019. a. esimese nädala tehingumahte. Eelmise nädala maksed olid sellest seega 5.7 korda suuremad.

Nädalast nädalasse kõigub indeksi väärtus omajagu ja igale jõnksatust sügavamalt analüüsida pole suurt mõtet – mõjuriteks on nii suurkaupmeeste kampaaniad kui ka see, kas tegu on kuu alguse või lõpuga (palgapäevade kandis tarbitakse reeglina rohkem).

Küll aga väärib märkimist võrdlus eelmise kevadega. I kvartal 2021 tehingumahud olid Maksekeskuses tervikuna üle 100% suuremad kui 2020 sama periood. Ent mõistagi ei olnud mullu kahel esimesel kuul veel mingit eriolukorda. Aprill 2020 seevastu oli juba periood, kus jaekaubanduses polnud naljalt kedagi, kes poleks ümber lülitunud internetipõhisele ärile – nii palju kui võimalik. Siiski jäi eelmisel kevadel indeksi nädalarekordiks 384 ehk teisisõnu on viimase 7 päevaga tehtud sellega võrreldes veel 50% kasvu, mis annab tunnistust turu märkimisväärsest aastaarengust nii nõudluse kui ka pakkumise poolel.