Tagasi kõigi postituste juurde

Kuidas mõjutab geoblokeeringu määrus makseviiside valikut?

03.12.2018

Euroopa Liidu määrus keelab 3. detsembrist geoblokeeringu. Mida see tähendab kliendile välja pakutavate makseviiside osas?

Praktikas kõige otsesemalt puudutab keeld kaardimakseid. Kui e-pood aktsepteerib juba Visa või Mastercard makseid, siis on keelatud mõnes Euroopa riigis välja antud kaartide blokeerimine. Ehk kui võtate vastu Eesti kaarte, peaks võtma vastu ka Soome või Hispaania kaarte. Küll aga ei keela määrus väljaspool Euroopat, näiteks Aasias või Ameerikas, välja antud kaartide blokeerimist näiteks kaardipettuste vältimise eesmärgil.

Kui te aga kaardimakseid siiani üldse vastu ei võta, siis antud määrus ei nõua, et peaksite hakkama neid vastu võtma. Sama kehtib ka kõikvõimalike muude makseviiside kohta – Poola pangalingid, Paypal või mõni uus mobiilimakse – keegi ei käsi neid tingimata kasutusele võtta.

Kuna pangalink ei ole üks standardne makseviis, vaid kogum sarnaselt toimivaid, aga tehniliselt siiski erinevaid makseviise, siis blokeerimise nõue tähendab eelkõige, et te ei keeldu näiteks mõne Eesti panga pangalingimakset vastu võtmast ainult seetõttu, et makse teostaja ise on Rumeenia kodanik. Selliseks diskrimineerimiseks puudub pangalingi puhul ka tehniline võimalus, nii et muret tunda oma praeguse lahenduse üle vaja ei ole.